Asma İskele (Aed) Periyodik Kontrolü

Asılı Erişim Donanımı Nedir ?

Asılı erişim Donanımı gerek inşaat sektöründe geçici olarak kurularak dış cephe çalışmalarında, yüklerin ve personelin taşınmasında günümüz koşullarında hızlı ve güvenilir bir çalışma ortamı sağlamakla beraber yapılarda kalıcı olarak tedarik edilerek inşaat sonrası dış cephe temizlik, müdahale vb işlerde de kullanımı sayesinde büyük kolaylık sağlamaktadır.

 

antalya asma iskele kontrolü

Asılı Erişim Donanımı Periyodik Kontrolü Ve Muayenesi Neye Göre ve Nasıl Yapılır ?

Asılı Erişim Donanımının periyodik muayenesi; İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ile TS EN 1808+A1 Asılı Erişim Donanımı Güvenlik Kuralları – Tasarım Hesapları, Kararlılık Kriterleri, Yapılış – Deneyler standardında belirtilen kriterlere göre periyodik muayenesi yapılmalıdır.

Asılı erişim Donanımının muayenesi standartta belirtilen kriterlere göreEkipmanın görsel, platform kontrolü, kaldırma grubunun kontrolü, hareket mekanizmasının, elektriksel bağlantılarının, muhafazalarının, topraklama kontrolü, emniyet ekipmanlarının kontrolü ile yük ve fren testlerini kapsar.

Yük testleri:

-Dinamik Yük Testi: Ekipman beyan kapasitesinin 1,1 katı yük ile çalıştığı mesafe boyunca test edilir.

-Statik Yük testi: Ekipman beyan kapasitesinin 1,5 katı yük ile yerden az bir miktar (100mm civarı) kaldırılarak 10 dakika boyunca test edilir. Test esnasında kabinin aşağıya kaymaması beklenmektedir.

-Aşırı Yük Sensörü Kontrolü: Ekipmanın beyan yükünün 1,25 katı aşıldığında devreye giren bir aşırı yük sivicinin varlığı ve aktif olarak görevinin yerine getirip getirmediği kontrol edilir.

ANTALYA ASMA İSKELE KONTROLÜ

ANTALYA ASILI ERİŞİM DONANIMI KONTROLÜ