İstif Makinası (Lift) Periyodik Kontrolü

İstif Makinası Nedir ?

Birçok sektörde paletli yüklerin taşınması – istiflenmesi gerektiğinde kullanılabilen istif makineleri şirketler için kullanılışlı ekipmanlardandır.

Bir yaya operatör tarafından el ile itilecek, çekilecek ve yönlendirilecek şekilde tasarımlanmış, çatal kolları, platformu veya diğer yük taşıma tertibatı ile teçhiz edilmiş, taşıyıcı destek ayakları olan, eğim olmaksızın kızaklı taşıt olarak ürünün standart’ın da belirtilmiştir.

 

İstif Makinası Periyodik Kontrolü Ve Muayenesi Nasıl Yapılır ?

Ekipmanın Görsel, Zincir, İşlevsellik, Hidrolik Sistem, Yürür grubu, ve Kaldırma grubu kontrolleri ile Statik-Dinamik yük testlerinin gerçekleştirilmesi ile İstif Makinası Periyodik Kontrol Muayenesi yapılır.

Görsel Kontroller: Korozyon, görülebilen çatlaklar, deformasyon durumu, çarpıklık-eğrilik vb. gibi

İşlevsellik kontroller: Ekipmanın yüksüz durumdayken yürür grubu, hidrolik sistem ve kumanda kolunun işlevsellik kontrolleri Statik-Dinamik Testler: Yük testleri 1:1 olarak ekipmanın max kapasitesin de yük kaldırma diyagramında müsaade edilen yükseklikte 10 dk süresince yük uygulanarak ve yüklü durumdayken ekipman hareket ettirilerek yük testleri gerçekleştirilir.