Genleşme Tankı Periyodik Kontrolü

Genleşme Tankları, hidrofor tanklarına benzer yapıdadır. Genel olarak sıcak su kazanlarına bağlanırlar. Suyun ısınmayla genleşmesi nedeniyle ortaya çıkan fazla hacim genleşme tankında depolanır. Tankta tesisat basıncına uygun olarak bir ön basınç bulunur. Böylece sistem basıncı dengelenmiş olur. Genleşme nedeniyle tesisatta aşırı basınç ortaya çıkması önlenir.

Genleşme tankları ayrıca eşanjör sistemlerinde de benzer amaçla kullanılır. Chiller’li klima sistemlerinde ise “dengeleme tankı” işleviyle bulunurlar.

antalya-Genlesme-Tanki-Periyodik-Kontrolu-ve-Muayenesi

Genleşme tankları da 0,5 bar üzerinde iç basınca sahip olduklarında basınçlı kap olarak değerlendirilir ve periyodik kontrollerinin gerçekleştirilmesi zorunludur. Genleşme tanklarının periyodik kontrolleri en geç yılda 1 kez Makine Mühendisi, Makine Teknikeri veya Makine Yüksek Teknikeri tarafından gerçekleştirilmelidir. Tahribatsız Muayene (NDT) yöntemlerinin tercih edilmesi durumunda uygun Tahribatsız Muayene belgesine sahip mühendis, tekniker veya yüksek teknikerler tarafından kontroller gerçekleştirilebilir.

ANTALYA GENLEŞME TANKI KONTROLÜ

ANTALYA GENLEŞME TANKI PERİYODİK KONTROLÜ

ANTALYA GENLEŞME TANKI PERİYODİK MUAYENE